لغات انگلیسی

چگونه دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهیم؟

روش هایی بی نظیر برای تقویت دایره لغات انگلیسی

چگونه دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهیم؟

قطعا بدون یادگیری لغات و بدون افزایش دایره لغات انگلیسی یادگیری زبان انگلیسی غیرممکن است. چه برای مکالمه زبان چه رایتینگ، حتی برای تقویت لیسنینگ انگلیسی شما نیاز دارید تا دامنه واژگان خود را تقویت کنید.چراکه برای بیان کردن یا توصیف کردن هر عملی لازم است که عبارات یا لغات مرتبط با آن موضوع را بدانیم.

بزرگترین مشکل در افزایش و بهبود دایره لغات انگلیسی

مشکل از جایی شروع میشود که زبان آموزان راه صحیح و اصولی یادگرفتن لغات جدید را نمیدانند یا اینکه راه های اشتباهی را طی میکنند. راه های اشتباهی همچون روش کدینگ، حفظ کردن لغات به صورت تک تک، یادگیری لغات با تمرکز بر معنی فارسی(یا زبان مادری)،استفاده نکردن از لغات و نداشتن چارچوب ذهنی و…

چرا باید دامنه واژگان انگلیسی را بالا ببریم؟

امروز یادگیری زبان انگلیسی و توانایی صحبت کردن یا مکاتبه به انگلیسی یک الزام برای رشد و موفقیت است. اگر که قصد دارید برای ازمون تافل یا ازمون ایلتس آماده شوید، میخواهید به یک کشور دیگر مهاجرت کنید، قصد با شرکت های خارجی همکاری کنید،قصد دارید برای ازمون کارشناسی ارشد یا دکتری اماده شوید و باید هر روز مقالات و کتاب های انگلیسی بخوانید، اگر میخواهید از اموزش های روز دنیا به زبان انگلیسی استفاده کنید یا حتی اگر میخواهید فیلم های زبان اصلی را بدون زیر نویس تماشا کنید بنابراین نیاز است که دامنه لغات خود را بالا ببرید.

بهترین کتاب ها برای تقویت دایره لغات انگلیسی

سوالی که برای خیلی از افراد پیش می آید این است که برای تقویت دامنه واژگان چه کتاب ها یا منابعی باید مطالعه شود.

اگر که یک زبان آموز در حد متوسط باشید یا شخصی هستید که تحصیلات دانشگاهی دارید و به ازمون ایلتس هم فکر میکنید کتاب های زیر خیلی به بهبود دامنه لغات شما کمک میکند.

کتاب ۵۰۴ واژه ضروری

مجموعه کتاب های oxford word skills

مجموعه کتاب های vocabulary in use

کتاب های focus on vocabulary

کتاب ۱۱۰۰ واژه ضروری

کتاب لغات ضروری تافل

کتاب collocation in use

حالا سوالی که پیش می اید این است که آیا باید همه این کتاب هارا یک جا خواند؟ در چه مدت باید مطالعه کرد؟ اصلا روش صحیح و اصولی یادگرفتن این همه لغت چیست؟

در پاسخ باید بگم که لازم نیست همه این کتاب ها همزمان خوانده شود. اما لازم است که هر روز زمان صرف کنید. از کتاب ۵۰۴ واژه ضروری شروع کنید و روزی ۱ درس یا هر دو روز یک درس را مطالعه کنید.

همه کتاب های لیست بالا را به همین ترتیب ادامه دهید تا پس از حدود ۱ سال تا ۲ سال همه را تمام کرده باشید.

با تسلط روی لغات این کتاب بهتون قول میدم برای خواندن کتاب های زبان اصلی یا شنیدن کلمات موجود در فیلم ها و مصاحبه های یوتوب یا صحبت کردن در حد نمره بالای ۷ ازمون ایلتس هیچ لغتی کم ندارید(تا ۹۰ درصد)

اصلا نباید عجله کنید.

هر لغت چند بار باید دیده شود تا یاد گرفت و قابل استفاده باشد؟

بیشتر لغاتی که من برای اولین بار دیدم در همین کتاب ها بوده اما اکثر لغاتی که من روی انها به تسلط رسیدم و ازشون استفاده میکنم به دلیل دیدن و شنیدن همین لغات در کتاب هایی که میخونم از قبیل کتاب های رمان،کتاب های زبان اصلی دانشگاهی،مقالات ، گوش دادن به پادکست های مختلف در برنامه تد و ویدیو های یوتوب بوده است.

باید یاداوری کنم که برای یادگیری عمیق هر لغت لازم است که ۵تا ۱۵ بار دیده شود. طبیعی است که هیچ کس انگیزه و حوصله ۱۰ باز خواندن کتابی مثل ۵۰۴ واژه را ندارد اما با روش هایی که در بالا بهتون گفتم این کار امکان پذیر است.

با اشتیاق فراوان و به‌طور منظم انگلیسی بخوانید

حقیقت این است که آموزش زبان انگلیسی در کوتاه مدت اتفاق نمی افتد و اگر هدف شما این است که روان صحبت کنید و خوب بتوانید مکالمه کنید باید با اشتیاق و هر روز زمان صرف کنید(در مدت زمان طولانی). در یکی از تحقیق های اخیر به نام روانشناسی موفقیت در یادگیری که اخیرا انجام شده است نشان میدهد که افزایش اشتیاق موجب افزایش یادگیری خواهد شد.

برای افزایش اشتیاق در افزایش دامنه لغات لنگلیسی من راه های زیر را پیشنهاد میکنم:

۱٫مطالعه کنید.

در زمینه هایی که علاقه دارید کتاب تهیه کنید. استوری بوک ها، مجموعه هری پاتر ،کتاب ها موفقیت و انگیزشی به زبان اصلی از جمله کتاب هایی است که همه را برای مطالعه به سر ذوق می آورد. این روش مهارت نوشتن و صحبت کردن شما را بیشتر می‌کند. بهتر است وقتی می‌خوانید با دقت به لغات نگاه کنید و آنهایی که به نظرتان مهم می‌آیند یا معنی آنها را نمی‌دانید را رنگی کنید. کتاب‌های مختلفی را در غالب‌ها و موضوعات مختلف بخوانید، مثلا مجله، روزنامه یا رمان بخوانید یا در اینترنت مطالب را به انگلیسی بخوانید.

Vocabulary.com یک بازی و ابزار یادگیری ترکیبی است که با آن می‌توانید هم لغاتی که موقع خواندن به آنها برخورد می‌کنید و هم لغات خودِ برنامه را یاد بگیرید و حفظ کنید. این برنامه از الگوریتم‌های پبشرفته استفاده می‌کند تا سؤالات و تمرین‌هایی را مخصوص شما آماده کند.

۲٫از فرهنگ لغت مناسب استفاده کنید

من پیشنهاد میکنم که از فرهنگ لغاتی استفاده کنید که ترجمه فارسی ندارد و البته برای هر لغت هم تلفظ شنیداری دارد و هم اینکه کلی مثال و کالوکیشن به همراه داشته باشد. به این شکل شما با یادگیری هر لغت تعداد زیادی واژه دیگر را نیز مرور میکنید و میشنوید.

از بهترین دیکشنری های موبایلی که من استفاده میکنم و همه ویژگی های بالا را دارد دیکشنری longman LDOCE است.

 

علاوه بر کتاب فرهنگ لغت، برنامه‌هایی هم هستند که کار را برای شما راحت‌تر از همیشه می‌کنند. مثلا:

PowerVocab که در آن باید تعریف‌ها را با کلمات جور کنید. برنامه‌هایی مشابه به این روی فیس بوک یا Face Rice هم هستند. کاربران باید کلمات را در سؤالات چهار گزینه‌ای با تعاریف خود جور کنند. در این برنامه می‌توانید با سایر افراد هم رقابت کنید یا زمان خود را بسنجید (فقط برای اندروید).

یا:

برنامه A Word A Day که توسط نویسندگان برنامه PowerVocab تهیه شده است. این برنامه لغات جدید را روی صفحه‌ی گوشی شما قرار می‌دهد. این برنامه فقط برای اندروید است، ولی اگر IOS دارید می‌توانید برنامه Word of the Day را امتحان کنید.

یا:

Magoosh Vocabulary Builder که مشابه PowerVocab است ولی مخصوصا برای بالا بردن نمره شما در امتحان GRE تهیه شده که برای وارد شدن به مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آمریکا لازم است. Magoosh یک شرکت آنلاین است که به کسانی که می‌خواهند کارشناسی ارشد بگیرند کمک می‌کند در امتحان‌های GRE یا سایر امتحانات موفق باشند.

۳٫ به همراه سرگرمی‌های خود لغات جدید یاد بگیرید

من عاشق روانشناسی موفقیت و مباحثی مثل کسب و کار ،بازاریابی و مدیریت هستم و در واقع این ها سرگرمی های من هستند. به همین خاطر من برنامه های ویدیویی و با زبان انگلیسی که از این مباحث هست رو همیشه تهیه و تماشا میکنم. به این ترتیب هم سرگرم میشم و لذت میبرم و هم دایره لغات انگلیسی ام،مکالمه انگلیسی و مهارت شنیداری ام تقویت میشود.

شما هم از همین ایده استفاده کنید و دایره لغات انگلیسی خود را بهبود ببخشید. شاید شما فیلم های سینمایی دوست دارید یا شاید کارتون؟ شما هم به انگلیسی تماشا کنید.

 

 

برچسب ها

شیرین عابدی

من شیرین عابدی هستم کمکتون میکنم به رویاهای شیرین خودتون در زبان انگلیسی خصوصا بحث ترجمه تخصصی برسید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن